Ceny gazu ziemnego spadły w tym roku o 40%
Gdy zbliżamy się do połowy roku, ceny gazu ziemnego spadły o prawie 40%. Kontrakty terminowe na gaz ziemny zdołały jednak zamknąć jeden z najlepszych miesięcy w 2023 roku. Wzbudziło to optymizm wśród traderów gazu ziemnego, że sezon letni doprowadzi do większego popytu.
Podobnie jak sezon zimowy wymaga ogrzewania, sezon letni wymaga również chłodzenia domów, co wymaga energii elektrycznej. A jednym z paliw wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej jest gaz ziemny, co poprawiło nastroje dotyczące tego paliwa.
Kontrakty terminowe na gaz ziemny wzrosły o 2,5%
Kontrakty terminowe na gaz ziemny w sierpniu zyskały 3,6%, czyli około 9,7 centa, i ustabilizowały się na poziomie 2,7980 USD/mmBtu.
Podobnie, kontrakty terminowe na gaz również wzrosły o 2,5% tylko w tym tygodniu. W ujęciu miesięcznym oznacza to wzrost o około 24%, a w ujęciu kwartalnym o około 26%. Jeśli spojrzymy na kontrakty terminowe na gaz ziemny w ujęciu rocznym, to spadły one o 37%, co stanowi szerszy obraz.
Wszystkie te różne ramy czasowe razem tworzą interesujący obraz gazu ziemnego… W perspektywie długoterminowej cena gazu ziemnego spada, ale w perspektywie krótko- i średnioterminowej rośnie.
Na razie wszystkie zakłady są teraz obstawiane na letnią pogodę, ale temperatura wciąż nie jest najwyższa. Jednak zapotrzebowanie na chłodzenie w USA rośnie każdego dnia, szczególnie w stanie Teksas.
Dane związane z zapotrzebowaniem na klimatyzację wynoszą 65 CDD (stopniodni chłodzenia), co jest prawie bliskie wartości 70 CDD zwykle uważanej za normalną.
CDD są miarą używaną do określenia zapotrzebowania na chłodzenie w domach i firmach. Teraz, gdy CDD osiągnęły wartość 65, brakuje tylko dodatkowych 5 punktów, aby osiągnąć średnią wartość 70.
Patrząc w przyszłość, miesiące lipiec, sierpień i wrzesień prawdopodobnie doprowadzą do wzrostu zapotrzebowania na chłodzenie, co z kolei będzie wspierać ceny gazu ziemnego.