Japoński eksport towarów osłabł w styczniu
W miesiącu styczniu eksport towarów z Japonii nie wzrósł tak, jak oczekiwały tego rynki! Według analityków jest to spowodowane głównie słabym popytem ze strony Chin, co doprowadziło do bardzo dużego deficytu handlowego. W zasadzie jednego z największych deficytów handlowych w historii Japonii.
Po słabych czwartkowych danych dotyczących handlu, dane dotyczące PKB Japonii również okazały się słabsze od oczekiwań. Ogólnie rzecz biorąc, obecne warunki w Japonii oznaczają kolejne wyzwania dla banku centralnego. Bank Japonii ma w planie pobudzenie wzrostu gospodarczego w kraju przy jednoczesnym utrzymaniu inflacji powyżej celu 2%.
Wysokie stopy procentowe wpływają na popyt
Według analityków, gospodarki na całym świecie wprowadziły agresywne podwyżki stóp w 2022 roku. Jednak w tym samym czasie Japonia pozostała przy swojej dotychczasowej polityce niskich lub nawet ujemnych stóp procentowych. W rezultacie, teraz jest mniejszy popyt na japońskie produkty.
Ponadto Chińczycy obchodzili swoje święto nowego roku, co również doprowadziło do mniejszego popytu na japońskie produkty.
Rzeczywista wartość eksportu towarów przez Japonię wzrosła w styczniu o 3,5%. Jak podaje MOF, obecne dane były lepsze od szacunków ekonomistów, które wynosiły 0,8%. Jednak w porównaniu z wartością z ubiegłego miesiąca, która wyniosła 11,5% (w ujęciu rocznym), był to duży spadek.
Import towarów w Japonii odnotował wzrost o 17,8%, podczas gdy wartość z ostatniego miesiąca wyniosła 20,7%. Podobnie, prognoza na ten miesiąc oscylowała wokół 18,4%.
Ogólnie rzecz biorąc, deficyt handlowy wynikający ze styczniowej wymiany towarowej wyniósł 26,07 mld dolarów lub około 3,49 bln jenów. Według ekspertów jest to rekord, który ostatni raz był widziany dopiero gdzieś w okolicach 1979 roku.
Produkty, które zwiększyły rachunek importowy Japonii to ropa naftowa, LNG i węgiel – Zasadniczo wszystkie te produkty są produktami energetycznymi i dlatego były nieuniknione.
Jak na razie Japonia jest trzecią największą gospodarką, a aktualne dane ujawniają, że jej wzrost w czwartym kwartale wyniósł zaledwie 0,6%. Według analityków ma to związek ze spadkiem inwestycji biznesowych w tym kraju.